Поради з самовиховання
1. Коли берешся за будь-яку справу, подумай: який результат повинен отримати.2. Берись за справу сміливо і не відступай, поки її не виконаєш. Якщо в кінці тижня або цього дня залишаються не виконаними один чи два запланованих тобою пункти, перепиши їх у план на наступний тиждень(наступний день).3. Візьми собі за правило обов’язково аналізувати: чому саме ти не виконав той чи інший пункт. Намагайся сам усувати причини невиконання. Спочатку це вважатиметься важким, але з часом ти зрозумієш, що головне – це правильно оцінювати свої сили і не гаяти марно часу.4. Ніколи не практикуй перенесення виконання справи на наступний день. Приступай до виконання запланованого одразу ж без зволікань.5. Не роби жодних попускань, навчися своїм примхам відповідати коротко, але твердо –"ні”.6. Навчися сам собі наказувати, будь до себе непохитним,але став перед собою завдання реальні, ні в якому разі "не заривайся”, бо не спрацює внутрішній наказ ”Так треба”, "Я мушу”.7. Спробуй проаналізувати: на що ти переважно витрачаєш свій вільний час?8. Твій організм здатний до тривалих навантажень, але, щоб уникнути стомлення, переборюй втому, змінюй види діяльності протягом дня.9. Приймаючи на себе будь-яке завдання, навчися слухати уважно вказівки дорослих. Користуйся нотатками, щоб нічого не пропустити повз увагу і зберегти час.
Тримаймо спокій та рівновагу: підготовка до НМТ Мабуть, немає людей, які б завжди залишалися спокійними, врівноваженими та впевненими в собі. Кожному властиві хвилювання, неспокій, навіть страх. Але вміння опанувати себе, зібратися у відповідальну хвилину та зробити все, як слід, – це теж не вроджене, інстинктивне вміння, його треба тренувати. Почати варто якраз під час психологічної підготовки до іспитів.
Як же в цих умовах скласти НМТ, не нервуватися надмірно й не втратити здоров’я, як фізичне, так і психологічне?Основними порадами є наступні.Як би важко не було організувати навчання, подбайте про підготовку завчасно, не лишайте все на останні дні.Розподіляйте час розумно, не відмовляйтеся від відпочинку (спорту, прогулянок, розваг з друзями тощо, улюблених справ).Сконцентруйтеся на найбільш важливих темах та розділах. Приділяйте більше уваги найскладнішим для вас елементам програми, не забувайте про повторення вже вивченого.Організуйте своє робоче місце так, щоб ніщо не дратувало, не відволікало від праці. Подбайте про те, щоб родичі та друзі не забували про те, що вам потрібно готуватися. Краще скласти певний графік занять та довести його до всіх, або хоча б попереджати домашніх про те, що ви саме зараз працюєте.Підготуйте себе до складання іспиту в режимі тестування. Проходьте пробні тести з таймером.Дотримуйтесь режиму дня та харчування. Навіть коли зазвичай ви самі готуєте для себе і зараз на це не вистачає часу, не переходьте на фаст-фуд! Краще вже закупити запас мюслі з горіхами та сухофруктами, йогурти та трав’яні чаї, ніж харчуватися бутербродами, цукерками, чипсами та газировкою. Енергетики та тонізуючі напої (міцна кава, чай) краще виключити з меню чи хоча б обмежити.Не забувайте про те, що розумове навантаження потрібно доповнювати фізичним. Це добре впливає на розумові здібності, допомагає підтримувати себе у формі.Займайтеся самозаспокоєнням. Якщо не знаєте, як заспокоїтися в критичну хвилину чи при надмірному емоціональному напруженні, згадайте про найпростіші дихальні вправи. Детальніше про це згодом.Не лишайтеся на самоті зі своїми страхами та проблемами! Рідні, друзі чи вчителі на те й існують, щоб допомагати в скрутну хвилину.
Розмірковуючи, як підготуватися до НМТ, не нехтуйте порадами спеціалістів. Адже ви не перша й не остання людина, яка нервує напередодні важливої події. Навіть коли якісь рекомендації видаються вам безглуздими, спробуйте хоч раз. Що ви втрачаєте?
Серед найпоширеніших порад можна назвати:- аутотренінг. Це постійне переконання себе в чомусь, налаштування на певні дії чи думки. Найчастіше пропонують заняття для розслаблення, заспокоєння, швидкого засинання. Для прикладу можна подивитися відео. Воно допоможе зняти стрес у цілому. Якщо ж потрібне налаштування саме на результат, потрібно скласти для себе такий собі «конспект»: «Я розумний. Я успішний. Я можу все. Я добре підготований». Можна навіть читати молитви, якщо це дає потрібний результат;- звичка до виконання дихальних вправ. Незважаючи на зовнішню простоту, ці вправи дійсно дієві, але виконувати їх потрібно регулярно. До речі, тут також є елемент самозапевнення. Коли ви звикли до того, що під час виконання дихальної гімнастики заспокоюєтесь, це починає діяти на підсвідомість. Ви починаєте глибоко дихати – мозок звично знижує активність – приходить заспокоєння;- відсутність зацикленості на проблемі. Створіть для себе кілька сценаріїв потенціального розвитку дій: від максимально успіху до найбільшої невдачі. Продумайте, як поводитися і що робити при здійсненні кожного з варіантів. Приділіть більше уваги негативним варіантам розвитку подій. Розбираючи самостійно чи з кимось можливі наслідки, ви впевнитеся в тому, що навіть при найбільш несприятливих умовах нічого страшного не відбудеться. Це чудово працює.
Що робити перед іспитомВсі поради, що наведено вище, відносяться до тривалого періоду підготовки до випробувань. Але ж є й останні дні… як провести час з максимальною користю?Давайте почнемо з того, що робити НЕ ТРЕБА.По-перше, вчити в останню ніч. Позитивного результату це не дасть, а от виснаження, розумову втому, нервозність підліток отримає гарантовано. В ніч перед іспитами треба спати!!!По-друге, навіть при підвищеній нервовості не варто приймати заспокійливі чи снодійні препарати. Як вони подіють на стомлений організм, невідомо, краще не ризикувати. Тонізуючі засоби зранку пити також не треба. Хіба що звичка не дозволяє обійтися без щоденної чашки кави.По-третє, не проводьте весь час у роздумах на тему: «А що, як я не впораюсь?!». Знайдіть якусь справу, яка допоможе відволіктися, задійте заспокійливі вправи.А тепер про те, що зробити як раз ТРЕБА, щоб скласти НМТ без стресу.Підготуйте все, що маєте взяти з собою на випробування. І ні, це не шпаргалки й не планшет, у який закачано потрібну інформацію. Скористатися ними все одно не вийде, лише потрапите у скрутне становище. Мова йде про документи, запрошення, ручку, воду. Ну й речі, які ви вдягнете на себе.Дівчатам нагадуємо: звичайно, краса – це страшна сила, але не на іспитах. Подбайте про зручний, не відволікаючий уваги одяг, взуття, зачіску та макіяж (якщо обійтись без нього не можете), а не про провокаційні наряди та «бойовий розкрас».Подумайте, що маєте з’їсти зранку. Може, щось візьмете з собою, щоб перекусити після закінчення тестування. Іноді від нервів хочеться їсти аж до втрати свідомості. Це має бути щось звичне, легке та поживне.Заплануйте собі щось «на після НМТ», знайдіть важливі, корисні чи просто цікаві справи. Це дасть внутрішню впевненість в тому, що цей крок у житті зовсім не останній.
7 порад ліцеїстуПорада перша і найтяжча. Ніколи не намагайтеся отримати все і відразу. Пам'ятайте, що успіх - це насамперед праця. Не вірте красивим фільмам, де, щоб досягти успіху, досить бути вродливим чи багатим.
Порада друга - про любов. Обов’язково зміни своє відношення до людей, які тебе оточують. Хочеш, щоб тебе любили люди - полюби їх сам. Подумай, чи подобаються особисто тобі егоїстичні, нетерпимі до чужих думок люди? То чому, якщо ти саме такий, повинні любити тебе?
Порада третя - особлива. Потрібно на деякий час забути, що ти особливий, не такий, як всі. Запам'ятай, що про це знає лише твоя мама і ти сам.
Порада четверта - про найдорожче. Полюби себе насамперед сам. Це не значить, що ти повинен милуватися собою в дзеркало. Просто стався з повагою до свого тіла, не отруюй його алкоголем та іншими отрутами.
Порада п'ята - пріоритетна. Не розпорошуй свої сили відразу у всіх напрямках. Вибери кілька важливих для тебе справ і наполегливо вдосконалюйся саме в них. Хоча спробувати себе в нових справах ніколи не завадить. Хто зна, можливо, саме там чекає на тебе успіх, сидить собі і жде, коли ж ти його віднайдеш.
Порада шоста - навчайся! Навчайся все своє життя. Ніхто не заперечує, що ти і так багато знаєш та вмієш. Добре, що ти знаєш, скільки часу тривала столітня війна (100?!), чудово, якщо ти можеш відрізнити комп'ютерний вірус від вірусу грипу, вітаю, якщо зумієш своїми руками забити звичайний цвях у цегляну стіну.
Порада сьома і остання (по списку, а не по значенню!) Отже, ти хочеш досягти успіху? То чого ж тоді чекаєш і витрачаєш свій дорогоцінний час на читання цих порад? Давай, не сиди, пора вже щось зробити своїми руками.